[Analiza] Kto z kim powalczy w jednomandatowych wyborach do Rady Miasta? Chodorowski i Wyparło?

Zobacz kto z kim powalczy o fotele w Radzie Miasta Mielca! Przyglądamy się najciekawszym pojedynkom i próbujemy coś wywróżyć z liczb - pokusiliśmy się o wyliczenia i kalkulacje szansy dla różnych scenariuszy w pierwszych wyborach jednomandatowych w Mielcu - 16.listopada.

wykres wieku kandydatow na radnych mielca jednomandatowe JOW
Wykres ilości kandydatów na Radnych Miasta Mielca w danym wieku, w przedziałach co 5 lat

80% mieleckich radnych poddaje się ponownej ocenie wyborców, ale i tak wymienimy co najmniej 30% obecnego składu

Zebraliśmy informacje od Państwowej Komisji Wyborczej. To podstawowe dane - ilość kandydatów, ich wiek, nazwisko i imię (stąd płeć), okręg wyborczy, reprezentowany Komitet.: Wnioski z tych danych są następujące:

Parytety były przereklamowane, za to 50% jest po 50ce

Do tych wyborów zgłosiło się 148 kandydatów, średnia ich wieku wynosi 47,7 a 49  mediana (wartość środkowa0. Średnia wieku kandydatek (a jest ich 26) zaokrągla się w górę do 50, więc to mężczyzni obniżają ogólną średnią(wynikiem 47,2). 8 okręgów nie ma na liście żadnej kobiety, czyli będzie ich w docelowej radzie maksymalnie 15. Pomijając ten aspekt, kandydatek jest 18% całości (ze 148) chętnych, co przekładałoby się statystycznie na zaledwie 4 miejsca (dla porównania,  w obecnej kadencji Rady mamy 6 kobiet).
Komitety zatem lepiej przyłożyły się do zachęcenia osób w różnym wieku, niż do wyrównania szans obu płci.
wykres młodzi kandydaci na radnych mielca po 50 jednomandatowe JOW
Wykres ilości kandydatów na Radnych Miasta Mielca w danym wieku, w rozbiciu na dekady

21 - tylu obecnych radnych walczy ponownie (wliczamy całą trójkę prezydentów). To prawie cały obecny skład, o ponowne zaufanie nie poprosi jedynie 5 osób: Krzysztof Leś, Jacek Kopacz, Zofia Kubiak, Edward Małek i Jerzy Kopeć (i dla ścisłości dodajmy że nie kandyduje także Joanna Szadkowska).
Biorąc to pod uwagę oraz rywalizację w systemie jednomandatowym (czytaj dalej którzy radni mogą wykluczyć się nawzajem)  to regulaminowo szansę na reelekcję ma 16 osób. To oznacza, że w scenariuszu maksymalnego nagrodzenia aktualnych rajców przez mieszkańców, maksymalnie rada może pozostać w swoim składzie w 70 procentach.

Okręgi jak ringi? - Na których mieleckich osiedlach będą najciekawsze pojedynki?

Od 2014 roku mamy zmianę - jednomandatowe okręgi. To powoduje, że na każdym osiedlu odbędzie się walka bliska konwencji "ostatni na nogach wygrywa" ;) - bo przejdzie tylko jeden kandydat.
Poniżej subiektywny przegląd - pary wybrane na podstawie naszej znajomości nazwisk (niewymienieni także mogą nas zaskoczyć walką i ofertą) - zobacz kto kogo może wykluczyć:
 • okręg 13
  Wyparło vs Chodorowski
 • okręg 2
  19-letni lider i reporter Sebastian Peret vs ekspert od Mielca - encyklopedysta Józef Witek, lat 67
 • okręg 10
  obecna radna Elżbieta Moskal vs Andrzej Talarek (felietonista, przedsiębiorca, dyrektor) vs Jakub Cena (dziennikarz czyliwiesz.pl )
 • okręg 15.
  Obecni radni: Barbara Gadomska vs Józef Stala (czyli najwyżej 1 z nich może przedłużyć kadencję)
 • okręg 20
  jak wyżej: Mieczysław Wdowarz vs Jacek Mleczko
 • okręg 9
  jak wyżej, ale troje radnych: Wojciech Broda vs Jan Misiaszek vs Aleksander Kopeć
 • okręg 22
  podobnie: obecny radny Waldemar Pacholec vs obecny radny Zbigniew Szypuła vs była radna Barbara Tutro (p. Tutro jednak okręgu 21. - ul.Warneńczyka)
 • okręg 19
  Bogusław Kołacz vs obecna radna Barbara Wdowiarz

Która liczba najbardziej szokuje? Który pojedynek najciekawszy? Może jakiś inny zapowiada się lepiej?

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!