W mieście lotniczym porozumiesz się na migi

Mielczanom pomaga już tłumacz języka migowego. Pracownik Urzędu Miejskiego asystuje niesłyszącym w poniedziałki, środy i piątki, także przy wizytach w innych miejscach, np. przychodni. To wsparcie dla blisko 100 osób.

Tłumacz rozpoczął pracę 1. czerwca. Swoją pomoc osobom głuchym, głuchoniemym i niesłyszącym oferuje nie tylko na terenie Urzędu Miejskiego, lecz także poza nim. To efekt zgłoszenia problemu Prezydentowi Kozdębie podczas grudniowych spotkań z mieszkańcami.

Jak podkreśla wiceprezydent Mielca Jan Myśliwiec praca tłumacza jest niezwykle potrzebna osobom głuchym, które w wielu aspektach codziennego życia mają problemy z odpowiednim skomunikowaniem się.
– Na spotkaniach z prezydentem, które odbyły się w grudniu ub. roku, osoby niesłyszące sygnalizowały problem braku osoby, która pomogłaby im w skomunikowaniu w różnych, codziennych spraw czy to związanych z sprawami społecznymi, kulturalnymi, czy też formalnymi, wymagającymi wizyty w różnych urzędach. To duży problem, bo brak wsparcia dla takich osób, bardzo często oznacza wykluczenie z życia społecznego. Stąd pomysł na zatrudnienie osoby, która ma bardzo duże kwalifikacje i doświadczenie w tej dziedzinie 
Wiceprezydent zachęca do korzystania, tym bardziej że tłumacz języka migowego może być wsparciem np. podczas wizyty w przychodni lub innych instytucjach.

– Sądzę, że w ten sposób jesteśmy w stanie pomóc osobom niesłyszącym, których w powiecie mieleckim jest około stu, a w samym mieście około sześćdziesięciu – powiedział Jan Myśliwiec.

Jak wynająć tłumacza języka migowego?


Tłumacz języka migowego dyżuruje w poniedziałki, wtorki i środy. Osoby głuche, głuchonieme i niesłyszące mogą umówić się
  • w Urzędzie Miejskim w Mielcu przy ul. Żeromskiego 23 pok. nr 2 osobiście lub pisemnie
  • lub e-mailem: [email protected] 
Dowiadujemy się, że to nie koniec tego rodzaju udogodnień przygotowywanych przez magistrat - planowana jest zmiana strony internetowej, aby spełniała wszelkie wymogi dostępności.

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!