Ruszyli z petycją o egzaminy na prawo jazdy w Mielcu - podpiszesz?

12. stycznia powstała petycja do Rady Miasta i Prezydenta Kozdęby o starania na rzecz filii Ośrodka Ruchu Drogowego. Miałaby skrócić czas oczekiwania na termin egzaminu i na wyjazdy do Rzeszowa lub Tarnobrzegu. Możliwość tworzenia takich filii wprowadzono już 1,5 roku temu.


Petycję utworzyli i opublikowali w internecie przedstawiciele jednej ze szkół nauki jazdy. Trudno jeszcze oceniać jej popularność, licznik wskazuje w tym momencie 45 podpisów "za".
Twórcy powołują się na nowelizację "ustawy o kierujących pojazdami", która weszła w życie z dniem 8 lipca 2013 i dopuściła tworzenia filii WORD, do czego kwalifikuje się także Mielec. Nie podają konkretnego miejsca, ani planu działań dla utworzenia ośrodka egzaminowania, wskazują głównie na zasady-możliwości i potrzeby mielczan.

Prawo jazdy w Mielcu - Jakie korzyści?

Petycję uzasadniają co najmniej 3 powodami:
  1. Koszty dojazdu do WORD (zarówno celem ćwiczeń oraz egzaminów);
  2. Urlopy - czas na egzaminy - jak piszą: trzeba poświęcić minimum 2 dni. Większość zdających (przeliczając na statystyki zdawalności) musi udać się do ośrodka WORD co najmniej dwukrotnie;
  3. Długi czas oczekiwania na sam egzamin – minimum 2 tygodnie "przestoju" po ukończeniu kursu (poprzez dużą liczbę chętnych tyle trwa okres oczekiwania na pierwszy egzamin, a wydłuża się w przypadku konieczności powtórki). To może też zwiększać koszty kursanta - doszkalania, podtrzymywania umiejętności itp.

Nawet 7-krotne przepełnienie ośrodków WORD


Dodatkowo potwierdza zasadność pomysłu aspekt ogólnopolskich warunków w dostępie do ośrodków egzaminowania. Jak opisują, na tle innych krajów UE wypadamy blado. Jeden ośrodek w Polsce przypada średnio na ok. 700 tysięcy osób, a w Portugalii jest to ok. 320 tys., w Holandii ok. 300 tys., w Wielkiej Brytanii ok. 150 tys., w Irlandii ok. 90 tys. - podają w treści petycji i wyliczają też kilkanaście polskich miast, które już uruchomiły u siebie filie WORD.

Rodzi pytania... "To gdzie mam podpisać?"


Petycja dostępna jest na stronie:
http://www.petycje.pl/petycja/11055/utworzenie_filii_word_w_mielcu.html

[ Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter, aby dostawać aktualizacje o tej sprawie! ]

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!