Autobusami miejskimi MKS po 70-ce za darmo. Pod warunkiem, że...

Rada Miejska uchwaliła darmowe przejazdy MKS dla osób po 70 roku życia, przepis wchodzi w życie od lipca. Aby skorzystać, senior musi wyrobić sobie elektroniczny bilet. Ma też o nim pamiętać i ten darmowy bilet kasować. Może zatem też "przejechać się" na tym interesie - dostać karę.

Dotychczas emeryci cieszyli się 50% zniżką na bilety, teraz na takich warunkach będą odbywać 3-letni staż, by awansować do przejazdów nieodpłatnych.

Mielec miastem innowacji transportowych? - na zdjęciu: znany nawet w Hiszpanii kasownik z Mielca, firmy R&G

Szybki sukces Rady Miejskiej

Bonifikatę udało się Radnym załatwić w przeciągu pierwszych 100 dni urzędowania. Postulat takich zmian w MKS pojawiał się w kampanii wyborczej, sprawa była podnoszona także wśród internautów, np. na mieleckim forum Skyscrapercity.


"Wstępnym" finałem tej kwestii była V sesja Rady Miejskiej 26 lutego. Rada podjęła uchwałę "w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych, sposobu ustalania wysokości opłaty dodatkowej oraz manipulacyjnej, przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej w Mielcu realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Mielec oraz gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego."

Na ostateczne wdrożenie przepisu w MKS Mielec trzeba jeszcze poczekać do 1.lipca, aż uchwała wejdzie w życie (takie są przepisy szczeblu wojewódzkim).

Jak korzystać z darmowych przejazdów MKS Mielec po 70ce?

Jak czytamy w załączniku do uchwały Rady Miejskiej:
"Osoby, które ukończyły 70 lat życia" upoważnia do przejazdu "imienny bilet elektroniczny wydany przez MKS na podstawie dowodu osobistego dla osób o których mowa w tabeli 1 poz. 2".

Najpierw zatem należy zgłosić się do MKS Mielec (np. ul.Moniuszki 12) o wydanie biletu, z dowodem osobistym, by udowodnić osiągnięcie wymaganego wieku i zapewne także potwierdzić meldunek.

Następnie przy wsiadaniu należy ten bilet mieć ze sobą i przyłożyć do kasownika, aby odnotować przejazd (zapewne, by MKS zbierał statystyki przewozów i by zdjąć z kontrolerów zadanie legitymowania osoby oraz wyliczania jej wieku). Za takim rozwiązaniem przemawiają natomiast niedawne zmiany w obowiązku meldunkowym - likwidacja adresu w dowodach osobistych.

Co myślisz o darmowych przejazdach autobusami?

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!