Demonstrowali przeciwko PITom i wysłali je "w kosmos"

[Zobacz, jak to wyglądało!] Drugiego maja, w ostatnim dniu składania PITów, pod Urzędem Skarbowym demonstrowały mieleckie środowiska wolnościowe. Wykrzyczeli sprzeciw wobec tego całego systemu poboru podatków, jego efektywności, a następnie wysłali PITy "w kosmos".

Zgromadzili się przy wejściu do Urzędu Skarbowego w okolicy godziny 15. Demonstranci mieli balony, transparent "Polska bez PIT". Pojawiło się też kilkoro dziennikarze i publiczność, których co chwila mijali podatnicy niosący swoje sprawozdania.


Wiktor Strzelczyk z mieleckiego koła Stowarzyszenia KoLiber zajmującego się edukacją ekonomiczną, powitał uczestników, przedstawił okazję do demonstracji i cel, jako sprzeciw wobec całej instytucji podatku dochodowego.

Zaledwie 13 procent dochodów Państwa, a 80 procent pracy urzędników

Grzegorz Pawlik z KORWiN krytykował niską efektywność takiego trybu pobierania podatku, jego czasochłonność, pomimo 24 lat istnienia. Wskazywał na słabo zorganizowane Państwo, w którym mimo zaangażowania urzędników,
"do naszego ogólnego dobra przybywa niewiele wartości. Kiedyś PITu nie było, także w innych państwach i możemy do tego wrócić"
Podsumował, że lepiej odpuścić przeliczanie, sprawdzanie i karanie, a środki na przeznaczane ten cel wydać lepiej.

Automatyczne podatki zamiast rajów podatkowych


Artur Mryczko z Kongresu Nowej Prawicy i Kukiz'15 rozwinął sytuację Polaków na tle innych krajów. Wspomniał o rajach podatkowych i przecieku "Panama Papers", dłużej zatrzymał się nad przykładem Wielkiej Brytanii, gdzie nasz próg zwolnienia od podatku 3091 złotych tam wynosi po przewalutowaniu 50 tysięcy.
Podatek PIT, zdaniem Mryczki, jest skomplikowany, jest wiele formularzy i lepiej przerzucić na akcyzę i VAT. Opowiada się za zautomatyzowaniem podatków, aby były pośrednie, a nie wymagały tyle wysiłku.
Przypomniał, że PITy składają także pracownicy budżetówki i emeryci, stąd popiera postulat zniesienia PITów dla tych grup.

Głos zabrał także Hubert Wejman ze Stowarzyszenia KoLiber, już w temacie podatków "w ogóle", podkreślał że sami najlepiej wiemy co z pieniędzmi zrobić.


Wysłali PITy "w kosmos"

Na zakończenie demonstracji organizatorzy symbolicznie wysłali formularze PIT do nieba (doczepione do żółtych i niebieskich balonów z helem), a te błyskawicznie malały w oczach, aż całkiem znikły za chmurami. W rzeczywistości prawdopodobnie nieprędko to się wydarzy, choć jak dowiadujemy się już dzisiaj, w tym roku pierwszy raz wysłano ich więcej drogą elektroniczną, niż w wersji papierowej.Więcej zdjęć z demonstracji publikujemy na Facebooku: http://facebook.com/obywatelskimielec
O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!