Chcesz zmieniać otoczenie z uśmiechem? Szkolenie "Masz Głos" 14 września

Rusza coroczna akcja Masz Głos Masz Wybór. Tym razem oferuje szkolenia, minigranty i zbadanie problemów lokalnych, a nie narzuca gotowych akcji. Każdy może się zgłosić za darmo i już 14 września przejść szkolenie w Boguchwale.

Nabór do akcji trwa do 30 września na stronie www.maszglos.pl

Uczestnikami z województwa podkarpackiego opiekują się Jolanta Prochowicz i Piotr Skrzypczak ze Stowarzyszenia Homo Faber. Zachęcamy do kontaktu, z chęcią odpowiemy na wszystkie dodatkowe pytania Tel. 576 252 626 Mail: [email protected] 
  szkolenia masz glos pomysl akcje spoleczna granty

Jak czytamy w przesłanym nam zaproszeniu:
Bo pomysły są od tego... aby realizować je na całego! Rusza nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos Remonty miejskich plaż, otwieranie świetlic osiedlowych, warsztaty pisania projektów, relacje na żywo z sesji rady i sąsiedzkie festyny – w taki sposób wolny czas spędzają uczestnicy akcji Masz Głos, prowadzonej przez Fundację Batorego. Wykorzystują oni swoją energię dla dobra otoczenia. Akcja to do tej pory ponad 1800 uczestników i grup z prawie 1000 miejscowości w całej Polsce. Teraz możecie do nich dołączyć i Wy! Udział w Akcji to nie tylko szansa na nagrodę Super Samorząd, porady ekspertów i szkolenia na temat demokratycznych instrumentów działania. To przede wszystkim frajda ulepszania Waszych miejscowości i gmin wspólnie z setkami grup z całej Polski! Zarejestruj się już dziś za pośrednictwem strony www.maszglos.pl i weź udział we wrześniowych szkoleniach. 


Dla wielu osób pojęcia takie jak uchwała o inicjatywie lokalnej, sesja rady miejskiej czy budżet obywatelski brzmią tajemniczo. Tymczasem uczestnicy akcji Masz Głos widzą w nich narzędzia realizacji swoich pomysłów. W chęci do działania na rzecz najbliższego otoczenia „maszgłosowcy” nie są osamotnieni – aktywność uczestników akcji jest, jak podkreśla Marek Solon-Lipiński, specjalista Fundacji Batorego, przykładem rosnącego zaangażowania mieszkańców w życie swoich społeczności. Podczas gdy w badaniach CBOS z 2002 roku tylko 50% osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że ludzie tacy jak oni mogą pomóc potrzebującym lub rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi czy miasta, działając wspólnie z innymi, w 2014 było to już 80% osób. Brakuje miejsca zabaw dla dzieci? To je stwórzmy! Za liczbami kryją się poszczególni ludzie – ich problemy i sukcesy, takie jak historia mieszkańców Łańcuta, którym udało się nakłonić władze samorządowe do tego, by zmienić przestrzeń miejską na bezpieczniejszą. Dzięki zaangażowaniu lidera projektu i zebraniu rzetelnych danych ankietowych oraz poparciu władz szkoły i rodziców, udało się namówić władze miasta do stworzenia wyniesionego przejścia dla pieszych (nieopodal szkoły i placu zabaw). Dzięki wspólnemu zaangażowaniu mieszkańcy chcą dalej zmieniać przestrzeń wokół siebie na lepsze. Pasja, współpraca i zabawa, towarzyszą wprowadzaniu i praktykowaniu demokratycznych rozwiązań. Tym właśnie jest działanie na rzecz otoczenia. Jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek we współdecydowanie o rozwoju ich miejsca zamieszkania przypomniał Jerzy Buzek podczas gali wieńczącej zeszłoroczną edycję akcji Masz Głos. „Nie ma demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, by obywatele poczuli, że coś od nich zależy, że mają wpływ na rzeczywistość. Demokracja to jest system dla ludzi, dla obywateli, dla tych, którzy tworzą wspólnotę” – mówił premier do uczestników Gali. "Bez samorządu nie byłoby tego, co się dzieje, ale bez mieszkańców nie byłoby samorządu!" – podsumowały pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego, która w 2016 roku w ramach akcji Masz Głos wywalczyła nagrodę Super Samorząd.

Każdy może - dołącz do akcji! 
 Do udziału w akcji Masz Głos zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki - grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Udział w akcji jest bezpłatny.

Aby zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.

 Co daje udział w akcji Masz Głos?

· Bieżące wsparcie doświadczonego zespołu, np. w planowaniu i realizacji działań.
· Dostęp do wiedzy: porady eksperckie, darmowe publikacje, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej)
· Wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski
· Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu w środowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami i władzami oraz w kontaktach z mediami
· Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne
· Szansę na zdobycie minigrantu
· Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd i przyjazd na uroczystą galę w Warszawie

Pierwsze szkolenia już we wrześniu Już we wrześniu w całej Polsce odbędą się bezpłatne szkolenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 14 września w Boguchwale odbędzie się szkolenie na którym uczestnicy akcji dowiedzą się jak skutecznie i z uśmiechem zmienić swoje najbliższe otoczenie.

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego. Partnerzy edycji 2016/2017: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES. O akcji Masz Głos: Prowadzona przez Fundację im. Stefana Batorego akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzami lokalnymi. Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje sie wokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy i mieszkanki. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1700 grup, organizacji i instytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!