7 elektrycznych autobusów MKS, remont Dworca i co jeszcze? MOF z dotacją 69 mln zł!

Dzięki właśnie przyznanej dotacji unijnej 69,3 miliona złotych dla projektu za łącznie 87 milionów pojawi się w Mielcu pierwsze 7 elektrycznych autobusów, przebudowy ulic, pętli przy Ducha Świętego, rozbudowa Dworca z nowymi wiatami i cyfrową informacją dla pasażerów. Kompletem zmian będziemy cieszyć się w 2027 roku, efektem ma być zintegrowanie różnych form transportu.

Dworzec Mielec remont dotacja


Co obejmie elektryfikacja taboru - autobusów MKS?

Autobusów z dotacji pojawi się 7 sztuk. Zaplanowano budowy stacji ładowania. Na ten moment nie jest znany producent, będzie musiało dojść do przetargu.


Jak będzie wyglądał nowy dworzec w Mielcu po remoncie?

Niejako obecna wiata dworca zostanie poszerzona i wydłużona - aż do budynku i przejścia podziemnego, oraz drugie skrzydło prostopadle wzdłuż budynku, nad obecnym przystankiem i platformą przyjazdów. W środku zadaszenia będzie świetlik - przezroczysty pas. Cyfrowa informacja pasażerska pojawi się szczególnie w tej lokalizacji. Zmiany obejmą organizację parkingów i ruchu, a także oznakowanie nazwą miasta, dzięki czemu ma stać się węzłem przesiadkowym.
Całość zmian dla Dworca opiewa na kwotę 47mln zł.


Ulica Inwestorów z 2,8 km ścieżki rowerowej!


Wiaty dla pasażerów, zaplecza dla obsługi i kierowców MKS

Pojawią się też nowe wiaty przystankowe, zarówno w mieście, jak i okolicznych gminach.

Na potrzeby utrzymania higieny pojazdów pojawi się nowe pomieszczenie obsługi, a także zaplecze sanitarne dla kierowców przy pętli przy ul.Szarych Szeregów.


Historycznie to rekordowa dotacja pozyskana dla Mielca!

Tak wysokiej kwoty dla pojedynczego projektu jeszcze nie było (np. dla Hali Sportowej przyznano 35mln (ministerialne - nieunijne), 26,8mln zł poprzednim usprawnieniom transportu w MOF, a retencji w centrum 17mln).
Dotacja pochodzi z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Przyznany dla MOF-Mielec (miasto wraz z gminą) tytuł projektu brzmi „Rozwój zrównoważonego i ekologicznego systemu transportu publicznego dla MOF Mielec”.
Wsparcie z tego samego naboru otrzymają także Suwałki, Biała Podlaska, Łomża oraz Stalowa Wola (gdzie zapowiadane jest wprowadzenie transportu darmowego).

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!