19.lipca - Dzień Dawcy Szpiku w Domu Kultury w Mielcu

W sobotę, 19 lipca 2014 r. między 11:00 a 17:00 w Domu Kultury (SCK) w Mielcu można będzie polizać patyczek i dostać szansę na uratowanie życia osobie chorej na białaczkę. Wystarczy mieć pełnoletnie ciało nie starsze niż 55 lat, ważące conajmniej 50 kg i umieszczony w dłoni dokument tożsamości. To akcja ogólnopolska Fundacji DKMS, inicjatorem tej edycji w Mielcu jest Przemysław Ślęzak.  


Dzień Dawcy Szpiku to kolejna edycja akcji w naszym regionie - podczas poprzedniej udało się zarejestrować 298 potencjalnych dawców.
W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.
Docelowe oddanie szpiku (jeśli okażemy się zgodnym dawcą) może przebiec za pośrednictwem
  1. specjalnego pobrania krwi (80% dawców) - przygotowawczy lek przez 5 dni i następnie 4-godzinna wizyta w celu oddania krwi, lub
  2. bezpośrednie pobranie szpiku (20% dawców) z talerza kości biodrowej, 2-3 dni w szpitalu, przez kolejne kilka dni można odczuwać lekki ból jak przy stłuczeniu. Kompletna regeneracja szpiku następuje po 2 tygodniach.
Zapraszamy!
  • KIEDY: w sobotę, 19 lipca 2014 r. w godzinach 11:00-17:00 w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, przy Al. Niepodległości 7.
  • DLA KOGO: Wziąć ucział może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
  • Bilety: wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc.  

O autorze Krzysiek Tańcula

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.