Kiedy furtka? - Mielczanie chcą zgłaszać swoje sprawy na głosowania Rady Miasta

Sprawa zdaje się nadal stać w miejscu od 29 listopada 2013 r., kiedy Grupa Inicjatyw Mieszkańców Mielca złożyła wniosek o wpisanie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców do statutu Gminy Miejskiej. (Chodzi o furtkę dla mieszkańców, aby podawali radnym gotowe projekty do zrealizowania, a conajmniej zdecydowania o ich dalszej przyszłości). Nadal brak oficjalnej, stanowczej odpowiedzi na przekazane 317 podpisów, jedynie nieoficjalne komentarze i wymijające 'porady'.


Zebrane w Mielcu podpisy przekazane do Rady Miasta
Przewodniczący Rady Miasta na początku akcji związanej ze zbieraniem podpisów pod wnioskiem, został o nim poinformowany przez koordynatorkę (Anna Bratek). Już wcześniej, mimo iż formalnie wniosek nie trafił jeszcze do biura Rady, to przewodniczący przekazał go komisji porządku prawnego i regulaminowej, żeby radni go przedyskutowali. – Wiemy, że sprawa nie stoi w martwym punkcie, co nas bardzo cieszy i wierzymy, że ciąg dalszy tej obywatelskiej akcji będzie miała pomyślny efekt – podkreślali na początku roku członkowie Grupy Inicjatyw Mieszkańców Mielca.

W 2008 roku włodarze miasta byli przychylni tego typu inicjatywie: http://www.mielec.pl/artprasowy.php?id=2088  

Na początku grudnia 2013r wniosek Grupy Inicjatyw został skierowany przez Przewodniczącego Rady Miejskiej pod obrady Komisji Porządku i Regulaminowej, po czym nadal czekamy na jej obrady. Poniżej treść informacji o przekazaniu sprawy:
inicjatywa uchwalodawcza mielec odpowiedz mysliwiec rada
[Kliknij ten podpis, aby powiększyć]
- Odpowiedź Jana Myśliwca.
Jak udało się nam ustalić, od tamtej pory komisja zebrała się już dwa razy:
  • 25 marca o godz. 9.00 w Urzędzie Miejskim w Mielcu oraz
  • 13 maja o godz. 8.30 w Urzędzie Miejskim w Mielcu
[Źródło: http://www.mielec.pl/posiedzenia.php?r=2014&mc=5 ]

Ani razu inicjatorzy projektu nie zostali zaproszeni ani poinformowaniu o obradach. Ani razu także kwestia ta  nie pojawiła się w programie obrad, chociaż omawiane wnioski (jak np. opinia ws. budżetu) były nowsze niż nasz wniosek. Postaramy się dowiedzieć co spowodowało zwłokę w omówieniu tego projektu, póki co nie chcemy wyciągać pochopnych wniosków, tym bardziej przed wyborami.

O działaniu "Inicjatywa Uchwałodawcza" w akcji Masz głos, masz wybór. 

Akcja odbywa się od października w różnych miastach, w ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Masz Głos-Masz Wybór" Fundacji Batorego, która ułożyła jej program i założenia, łącznie 6 różnych działań nastawionych na pobudzanie aktywności wyborców, poprawie funkcjonowania lokalnej demokracji.
Pod mieleckim wnioskiem o wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej podpisało się 317 mieszkańców.

Będziemy informować o dalszych postępach.

O autorze Krzysiek Tańcula

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.