[Mamy FILM] Budżet Obywatelski zawieszony! Zawinił tym, że kosztował

[ Zobacz nagranie wideo dyskusji! ] Mielecka rada miasta, głosami radnych Prawa i Sprawiedliwości odrzuciła w środę 27. kwietnia planowany przez urząd miasta projekt drugiej edycji Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego. "Zawiesili" go, by skupić się na inwestycjach - w nowy wariant hali sportowej i nowy most.

Pierwszy projekt uchwały wprowadzającej tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego pojawił się na początku roku, do konsultacji. Teraz, na tydzień przed kwietniową sesją rady miejskiej opublikowano kolejny i rajcy nad nim mieli obradować. W tym roku proponowano wyrównany podział puli 2 milionów na i projekty ogólnomiejskie i osiedla (z tej 1,3 mln w ubiegłym roku zrezygnowano). Plan zakładał także głosowanie przez internet. W tym roku na promocję i przeprowadzenie głosowania założono więcej czasu. Na sesji Rady, po dyskusji i prezentacji-wprowadzeniu ze strony urzędu został odrzucony 12 głosami radnych PiS, reszta była za, z jednym wstrzymującym się.


Drogi w eksploatacji, nie przyciąga i nikt go rozumie

W głosach przeciw pojawiały się koszty tegoroczne (organizacji plebiscytu) oraz uzyskana frekwencja (10%), podnoszono też błędy w składanych wnioskach. Najważniejszymi grzechami MBO są jednak 2 miliony złotych, które można przeznaczyć na halę sportową i nowy most.

Obecni na sali przedstawiciele rad osiedli wskazywali, że podawane informacje są błędne. Konsultacji z radami nie było, tak samo jak wniosków o rezygnację z BO - uważają, że jest potrzebny.

Do sprawy będziemy jeszcze kilkukrotnie wracać.

Zobacz inne artykuły o budżecie obywatelskim na OM tutaj >>

Zobacz nasze nagranie z przebiegu dyskusji na temat projektu na sesji Rady 27 kwietnia:

W 16. minucie występuje zza kadru przedstawiciel rady osiedla.

Zobacz też sam moment głosowania, dzięki portalowi Hej.Mielec.pl 


O autorze MM

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!