Mielecka BRYZA ratuje życie w "Akcji serce"

Produkowany w Mielcu samolot M-28 BRYZA z 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim bierze udział w "Akcji Serce" i transportuje narządy do przeszczepów. W sobotę 14.maja na kolejną udaną operację dostarczono nim do Warszawy serce. Dzięki takiej pomocy uratowano już kilkaset osób.


samolot bryza akcja serce narządy do transplantacji
Samolot M-28 BRYZA transportuje narządy do przeszczepów
(fot. dzięki uprzejmości 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim)

Na czym polega "Akcja Serce"?

To transport narządów do przeszczepu, które jak wiemy, przyczyniają się do ratowania czyjegoś życia. Wszystko zaczęło się od profesora Religii w 1985 r., a w listopadzie ubiegłego roku minęły już trzy dekady od czasu, kiedy w akcji bierze udział wojsko. Od czasu pierwszej transplantacji Polakom przeszczepiono serce ponad 2 tys. razy, a ponad 3 tys. razy wątrobę.

W tej grupie jest kilkaset osób zawdzięczających życie właśnie pomocy żołnierzom. To bardzo ważne zadanie dla wszystkich żołnierzy zaangażowanych w to przedsięwzięcie. 
- podkreślają przedstawiciele jednostki na swojej stronie internetowej.

Pruszczańska jednostka angażuje się w pomoc potrzebującym także w akcji "Nerka". W 1993 roku w siedzibie Akademii Medycznej w Gdańsku została podpisana umowa o pomocy lotniczej na rzecz ratowania życia ludzkiego. Pruszczańskie śmigłowce stały w ciągłych dyżurach i pomagały w szybkim transporcie organów do przeszczepów lub transporcie chorych wymagających natychmiastowej hospitalizacji.


Zasadność istnienia lotniska 49 Bazy Lotniczej

Wokół Lotniska 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim toczyły się podobne dyskusje o zasadności istnienia, jak nad mieleckim. Taka akcja dowodzi potrzeby istnienia lotnisk także w mniejszych miejscowościach. Jednym z nich jest udzielanie wsparcia w ramach Akcji Serce.
 
Lotnisko Pruszcz Gdański jest lotniskiem komplementarnym dla sieci lotnisk w Polsce północnej i zorientowane jest na służbę społeczeństwu i ojczyźnie. Nie było ono w tym czasie lotniskiem operacyjnym, niemniej jednak przy dużym, naturalnym zaangażowaniu żołnierzy, w trybie alarmowym została przywrócona operacyjność lotniska. Pomimo, że głównym zadaniem 49 Bazy Lotniczej jest udział w misjach bojowych, żołnierze są otwarci na ratowanie życia ludzkiego i służbę społeczeństwu.
- czytamy na stronie Bazy.

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!