Rusza kampania przeciwko wieży widokowej w Mielcu! #SzukamyParafii

W ubiegłym roku zdobyliśmy nagrania komisji, która obradowała na temat wieży widokowej z figurą Maryi na Górce Cyranowskiej. Teraz, gdy jednak przewidziano na ten cel środki finansowe i wyłaniany jest wykonawca, postanawiamy wziąć odpowiedzialność i przywództwo w akcji przeciwko tej inwestycji. Poznaj szczegóły i włącz się!

Dołącz do akcji! Zbieramy się w grupie FB https://www.facebook.com/groups/1948883758670733/?fref=ts  
 


W ubiegłym roku to my zdobyliśmy nagrania komisji, która planowała ten projekt. Teraz pora na kolejne kroki. Naszym zdaniem inwestycja przygotowana jest w sposób conajmniej nieprofesjonalny i jednoznacznie motywowany religijnie. Wezwany ekspert Piotr Tabor (architekt - projektant Parku Leśnego, w którym miałaby znaleźć się wieża ze statuą) wskazywał ryzyka i trudność realizacji i szacował już wtedy koszty projektu dobijające do miliona złotych. Dziś widzimy w budżecie, że zarezerwowano na ten cel 1,1 mln zł.

Uważamy, że nie może być tak, że sprawy związane z religią spada zasłona milczenia i pod takim pozorem można dowolnie wydawać publiczne pieniądze, ponieważ trudno o sprzeciw. Mamy odwagę ten temat podjąć. Mamy nadzieję, że okaże się, że parafie też nie chcą wplątania symboli religijnych w kampanię wyborczą, ani w omijanie prawa. Że być może wolą tworzyć inne miejsca.

Uważamy, że jest to wyjątkowo złe. Już teraz sprawą interesują się krajowe media, jak łatwo się domyślić w skojarzeniu ze Świebodzinem.

Jak będzie przebiegała kampania?

W pierwszym etapie ustalimy najważniejsze fakty, co będziemy relacjonować i zbierzemy wokół problemu społeczność - już dziś zachęcamy do wrzucenia zdjęcia selfie z lupą lub lornetką, ze swoją opinią o problemie i tagami #SzukamyParafii #Mielec

To właśnie są podstawowa informacja do zebrania - zaskakuje nas, że do tej pory nie poznaliśmy opinii strony kościelnej. Stanowiska parafii zbieramy w tym aktualizowanym dokumencie: https://goo.gl/mAe7tH  

W kolejnym etapie, zaprezentujemy listę argumentów przeciwko inwestycji i będziemy je nagłaśniać. Opracowane pomysły na ten etap dotyczą m.in. skorzystania z pewnego celebryty, konkursu graficznego oraz tzw. flash-moba.

Pozostawimy na razie dla siebie plany kolejnych etapów, decyzje podejmiemy w miarę rozwoju wydarzeń. Rozważamy różne kroki, mamy nadzieję, że zbieranie podpisów nie będzie konieczne.

Kampanię śledzić można na profilach Obywatelskiego Mielca: FB: facebook.com/obywatelskimielec/ (i tu przyjmujemy też wiadomości)
Twitter: twitter.com/omielec

Z czym walczymy?

Większość w Radzie ma klub Prawa i Sprawiedliwości, jednak sprzeciwiamy się tylko tej jednej decyzji - o rezygnację z budowy wieży widokowej, usunięcie tego projektu z tegorocznego budżetu. Walczymy z przemilczeniami w tej sprawie i oczekujemy jawności.
Po trzecie, przypominamy tą kampanią, że decyzje o atrakcjach dla mieszkańców mogą być podejmowane wspólnie (partycypacyjnie) - np. przez tzw. budżet obywatelski, który właśnie w ubiegłym roku "zamrożono" przez - jak tłumaczono - brak środków.
Jesteśmy dalecy od krytyki religii i działalności Kościoła Katolickiego. Uważamy parafie za uczestników lokalnego życia publicznego, że powinny się wypowiedzieć w sprawie która ich dotyczy, a milczenie pogarsza sprawę.

Więcej o sprawie wieży widokowejZe środków publicznych ma być zatem finansowany odpowiednio wysoki - sięgający ponad drzewa - "fundament" pomnika patronki miasta - Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, pod pozorem postawienia wieży z tarasem widokowym. Prawo nie zezwala na wydatki publiczne na cele kultu religijnego, natomiast aktualny opis założeń projektu mówi jedynie o wieży w kształcie świecy, o nośności uwzględniającej figurę na szczycie. Projekt nie jest częścią żadnego planu promocji turystyki ani samego miasta, nie wynika z żadnych badań marketingowych czy ankiet.Wieża widokowa zawarta była w pierwotnym projekcie Parku Leśnego, jednak ostatecznie zrealizowano go bez niej. W tym czasie już lobbował za statuą radny PiS Józef Stala, który również prowadził sprawę w tej kadencji.
W ubiegłym roku roku radni "zamrozili" budżet obywatelski w wysokości 700 tysięcy złotych uzasadniając to dużym obciążeniem budżetu startującymi budowami hali sportowej i mostu.


Kontakt:
Lider kampanii: Krzysztof Tańcula,tel 506 838 707 [email protected]

Z Obywatelskiego Mielca akcję prowadzi także Mikołaj Skrzypiec. Komitet kampanii stanowi także kilka osób spoza inicjatywy OM, w momencie publikacji dogadujemy ostateczną listę.

O autorze Krzysiek Tańcula

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!