Kradzieże rowerów w Mielcu - jak duża to plaga? [film] [statystyki]

Widać wyraźny wzrost kradzieży rowerów w Mielcu - przez 9 miesięcy 2014 roku Policja odnotowała ich już blisko 2 razy więcej niż w ubiegłym roku! Zobacz zdjęcia, statystyki porównawcze naszego i innych Powiatów... oraz film!

Skradziony w Mielcu rower Batavus
Kilku osobom ze środowiska pozarządowego zaginęły w tym roku rowery, a łupem padł nawet jednoślad z dziecięcym fotelikiem, i to sprzed punktu rehabiilitacji. Także w kontekście zbliżającego się posiedzenia komisji Powiatu na temat infrastruktury rowerowej przyjrzeliśmy się sytuacji i skali problemu, a teraz prezentujemy wyniki. Poniżej tabela porównawcza statystyk kilku podkarpackich powiatów (dane z roku 2014 za pierwsze 9 miesięcy).

Uwagi do danych:
  1. to statystyki policyjne, nie ze wszystkich powiatów Podkarpacia
  2. niektóre komendy prezentują dane dot. trybu / sposobu kradzieży - tutaj łącznie.  
  3. to statystyki policyjne, zatem obejmują tylko sytuacje zgłoszone
    (liczby odzwierciedlają ilości osób, które poświęciły czas, aby dokonać zgłoszenia, może to dotyczyć w większości najcenniejszych rowerów. Zgłoszenia odzwierciedlać też mogą wiarę w skuteczność funkcjonariuszy - zaufanie do Policji.
    Zatem w przypadku Mielca może to pokazywać także wzrost oczekiwań obywateli względem państwowych służb i efekty ostatnich publikacji w mediach nt. znalezionych przedmiotów.)
  4. 2014 rok obejmuje 9 miesięcy (mogą być wahania co do dokładnego dnia - źródła na konkretny dzień), należy tę liczbę traktować wyłącznie poglądowo, trudno tu oceniać czy coś jeszcze przybędzie w sezonie zimowym.
  5. planowaliśmy przedstawić więcej kontekstu dla tych danych, jednak nie zaobserwowaliśmy korelacji tych statystyk z zaludnieniem powiatów, ich powierzchnią czy stopą bezrobocia.
Statystyki kradzieży rowerów w podkarpackich  powiatach
[Tabela posortowana po wyniku z 2014 roku]
Jak widać, już do tej pory w 9 miesięcy 2014 roku zgłoszono w Powiecie Mieleckim 94 kradzieże rowerów, względem 48 sztuk w 12 miesiącach roku 2013. To wzrost o 96 procent, a danych jeszcze może przybyć.

Co na to Mielecka Policja?

Tak wygląda jeden z rowerów skradzionych w Mielcu w 2014r
Jak informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Mielcu Urszula Chmura:
Na przestrzeni ostatnich lat da się zauważyć znaczny wzrost kradzieży rowerów na naszym terenie. Do kradzieży rowerów dochodzi przede wszystkim w mieście, w centrum, w okolicach galerii handlowych, w klatkach bloków. Rowery kradzione są zarówno te niezabezpieczone, jak i te zabezpieczone. 
Przedstawia też wachlarz działań prewencyjnych - to głównie kontrole rowerzystów  celem weryfikacji własności w krajowej bazie KSIP, informowanie w mediach o rowerach odzyskanych i możliwościach przeciwdziałania krazieżom.

Film - eksperyment - CzyliSatyra na opisywany problem:

Dokładnie rok temu, we wrześniu 2013 roku ukazał się film - nagranie eksperymentu ekipy CzyliSatyra (znani z ankiet gimnazjalistów wychodzących z testów wiedzy). Eksperyment przedstawia reakcje świadków kradzieży - mieszkańców, a także Policjantów:


A Tobie?  Napisz w komentarzu czy skradziono Ci kiedyś rower w Mielcu? Jak postrzegasz działania władz i Policji?

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.