A gdybyśmy poszukali radnych na rynku pracy? - wyniki eksperymentu #OMielec

 Opublikowaliśmy ogłoszenie o pracy w Mielcu na 1/20 etatu za ok. 800 złotych miesięcznie. Niestety tylko kilkanaście osób uznało, że sprawdzą się jako "Doradcy ds. innowacji i użyteczności". W treści tej oferty pracy wpisaliśmy wymagania i warunki zasiadania... w Radzie Miasta, do której startuje w wyborach 148 osób. Poznaj wyniki eksperymentu!

zszokowani mieszkancy mielca zaskoczeni na widok oferty pracy zdębiał
Zaledwie kilkanaście osób uznało, że spełnia wymagania stanowiska, a kandydatów na Radnych jest 148.
Zainteresowanych mogły zrazić wysokie wymagania, np. znajomość technologii, analizy budżetów projektów, proponowania nowych rozwiązań, utrzymywanie kontaktu, a nawet... empatia (ujawniamy wszystkie - czytaj dalej!. Możesz także zobaczyć w portalu Hej.Mielec.pl skróconą wersję ogłoszenia ).

Celem akcji było zwiększenie zainteresowania wyborami - uczestnictwem, także czynnym; uświadomienie mieszkańcom, że każdy może kandydować, bez podpisów założyć swój komitet. Pokazujemy mielczanom tym sposobem, jak ważne mogą być w Radzie kompetencje i umiejętności, względem partyjnych szyldów. Edukujemy mieszkańców co jest potrzebne na tym stanowisku - o co pytać kandydatów. Budujemy też świadomość co do zarobków Radnych - liczymy, mieszkańcy przemyślą, jakiego zaangażowania i dostępności chcą w tej cenie wymagać.
Jako społecznicy byliśmy proszeni przez różne komitety, aby dołączyć do ich list. Zastanawialiśmy się, czy jesteśmy tak poszukiwani czy może brakuje chętnych kandydatów? Skąd się zatem biorą Radni, skoro czasem ledwo wiadomo kim są i nie można się z nimi skontaktować? (Tylko 7 z 23 udostępnia adresy e-mail, o telefony też trudno, brak dyżurów).
Od lat staramy się podwyższać frekwencję, np. akcjami Masz Głos Masz Wybór, których badania pokazują, że problemem jest nieznajomość kandydatów i ogólny brak wiedzy o wyborach. Zastanawialiśmy się, czy "szeregowi" mieszkańcy wiedzą i czują, że mają też czynne prawo wyborcze -  że mogą kandydować i rywalizować o stanowiska z "zawodowcami"? Jak wyłonić spośród obywateli kompetentnych liderów, którzy założą swoje komitety? 
- Postanowiliśmy to wszystko sprawdzić... eksperymentem - ofertą pracy

Postaraliśmy się, aby aplikowanie było błyskawiczne i nie wymagało przekazywania załączników z danymi - poprosiliśmy tylko o mail zgłoszeniowy, aby następnie odesłać chętnym adres biura Komisji do złożenia "formularzy rekrutacyjnych" (i ujawnić, że to Komisja Wyborcza). Wiadomość zachęcała spełniających wymagania do startu w wyborach i założenia swojego komitetu (do czego wystarczy złożyć formularz, z 1 podpisem). Zgłoszenia komitetów zbierano do 7.września (próżno oczekiwać by ta data była promowana i rozgłaszana), datą naszej odpowiedzi (odesłania formularzy) był 31. sierpnia.
Po pierwszej odpowiedzi - ujawnieniu prawdziwego miejsca pracy - dodatkowo zapytaliśmy chętnych czy postanowili kandydować. Niestety nikomu nie dodaliśmy wystarczająco dużo odwagi, jednak mamy sygnały, że ta myśl zaczęła kiełkować. Zebraliśmy też opinie, że uczestnicy eksperymentu (a były to osoby szukające pracy) są nim zaskoczeni pozytywnie.

Zobacz już teraz, kogo możesz wybrać na swoim osiedlu w Mielcu - pobierz listę kandydatów ze swojego osiedla [tutaj].

A tutaj zobaczysz analizę kandydatów: statystyki wieku, płci i najciekawsze rywalizacje w osiedlach (okręgach)
Wygląd ogłoszenia w portalu Hej.Mielec.pl 

Dlaczego tak mało zgłoszeń? 11% bezrobocie

Oprócz wymagań, jakie poniżej wymieniamy, można podejrzewać postrzeganie pracy w sektorze... biznesu - korporacji -  jako wymagającą, opłacaną za efekty, stresującą. Na ilość zgłoszeń mogła przełożyć się w oczywisty sposób ilość wyświetleń ogłoszenia (jego promocja) i termin publikacji. Mogła odsstraszyć też treść - to rekrutacja ukryta, bez podania firmy, ogłoszenie było długie, wymagania liczne. Jesteśmy dalecy od poglądu, że barierą mogło być korzystanie z internetu czy umiejętność wysłania e-maila, lecz... automatycznie zostały zweryfikowane.

"Przyzakładowa jednostka doradcza" - tak nazwaliśmy Radę w ogłoszeniu

Cytat ze wstępu oferty pracy:

"Organizacja z siedzibą w Mielcu, o nastoletniej historii i ugruntowanej pozycji na rynku, prowadząca operacje na skalę międzynarodową, ze względu na wymagania centrali względem procedur wprowadzania innowacji przez wszystkie oddziały, celem dopasowania oferty do uwarunkowań kulturowych Polski i dynamicznie zmieniających się potrzeb klientów, szuka do nowotworzonej przyzakładowej jednostki doradczej: "

== Doradcy ds. innowacji i użyteczności == Jakie wymagania powinni spełniać (naszym zdaniem) Radni?

Oto co wpisaliśmy w pełnej treści ogłoszenia (na Rzeszowiak.pl , wersja na portalu Hej.Mielec.pl jest skrócona do 1000 znaków - zobacz treść tutaj ):
 • zdolność do formułowania i wyrażania opinii o produktach, usługach, także na piśmie, proponowania rozwiązań, wizji, 
 • umiejętność pracy pod presją czasu, załatwiania spraw na czas, podejmowania trafnych decyzji, zdrowy rozsądek,
 • znajomość technologii komunikacyjnych - korzystanie z e-maila, pakietów biurowych, urządzeń jak smartfony, tablety itp. celem wspołpracy zdalnej, zapoznawania się ze specyfikacjami, budżetami projektów itp. 
 • obowiązkowość, etyka, sumienność - umiejętność pracy bez ciągłej kontroli przełożonego, także poza biurem,
 • umiejętność rozwiązywania konfliktów, przyjazne usposobienie, wysoka empatia i kultura osobista, 
 • mile widziane formalne wykształcenie - wyższe, podyplomowe itp.
 • mile widziane doświadczenie w zarządzaniu (zespołem, kosztami - kalkulacji opłacalności, terminów, zasobów itp),
 • mile widziane doświadczenie także we współpracy z administracją/JST, dostawcami podwykonawcami projektów inwestycyjnych, 
 • mile widziane zainteresowanie nowinkami, śledzenie doniesień medialnych, wydarzeń, a także zainteresowanie życiem kraju i społeczności lokalnej, doświadczenie w działaniach na jej rzecz, np. wolontariatu pracowniczego. 

 Na czym polega praca jako Radny Gminy?

Wymieniliśmy takie oto obowiązki:
 • wnikliwa analiza przedstawianych projektów, mających wpływ na strategię rozwoju Grupy i opiniowanie kierunków rozwoju, projektów-innowacji, ich budżetu, także w zakresie projektów społecznej odpowiedzialności (tzw. CSR)
 • kilka razy w roku (nie w każdym miesiącu) obowiązkowa całodniowa obecność w naszej siedzibie (sala konferencyjna, poza halą produkcyjną), powiadomienie z minimum tygodniowym wyprzedzeniem. 
 • w miarę możliwości obecność podczas wizytacji i prezentacji (wewnątrz, jak i poza siedzibą)
 • utrzymywanie kontaktu z przedstawicielami interesariuszy, (korespondencja lub spotkania w zakresie zgłaszanych przez nich pomysłów)
 • konsultacje wewnątrz grupy doradców (e-mail, telefon)
 • proponowanie nowych projektów zwiększających zadowolenie interesariuszy - klientów 

Na co mogli liczyć zwycięzcy mieleckiego castingu?

Wyliczyliśmy gażę dla "szeregowego radnego" obejmującą zasiadanie w komisjach. Więcej dodatków przewidziane jest dla przewodniczących - całej rady i poszczególnych komisji. Oto treść części "oferujemy":
 • gażę - wynagrodzenie ryczałtowe - podstawa 190 Euro miesięcznie (ok 794 złote) , możliwe dodatki 
 • bilety na koncerty, konferencje, możliwość udziału w wydarzeniach specjalnych itp,  
 • z racji organizowania stanowiska jako pracy dodatkowej, nie przydzielamy dodatkowego sprzętu (stałego gabinetu, laptopa, telefonu, ksero, prenumerat, samochodu etc), jednak z tych zasobów można korzystać w naszej siedzibie.
 • wpływ na produkty, z których korzystają i będą korzystały tysiące klientów,  
 • wpływ na wydatkowanie puli środków społecznych - CSR,  
 • prestiż związany z pełnieniem funkcji doradcy zarządu dużej rozpoznawalnej Grupy, nowe wartościowe kontakty, 
Do dostania się do Rady obecnej kadencji w 2010 roku wystarczyło uzyskać 152 głosy (3 promile uprawnionych do głosowania). W obecnych wyborach 16.listopada mamy nowość - tzw. okręgi jednomandatowe, dzięki czemu wybór jest prostszy - z każdego "osiedla" (okręgu) wyjdzie 1 radny, wybrany spośród 4 - 9 kandydatów (liczby dla Mielca). Tak prosty wybór ułatwia wyborcom zapoznanie się z sylwetkami wszystkich startujących.

Zobacz już teraz, kogo możesz wybrać na swoim osiedlu w Mielcu - pobierz listę kandydatów ze swojego osiedla [tutaj].

A tutaj zobaczysz analizę kandydatów: statystyki wieku, płci i najciekawsze rywalizacje w osiedlach (okręgach)

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!