Fundacja SOS Życie: Koniec sporu z NFZ i Ministerstwem Zdrowia

Fundacja SOS Życie po 10 latach procesowania się odzyskała pieniądze za badania profilaktyczne dla kobiet. Sąd Najwyższy oddalił wniosek kasacyjny NFZ.


Sprawa trafiła do sądu w 2006 roku. NFZ nie chciał zapłacić za wykonane przez mielecką fundację badania od stycznia do czerwca 2004 roku. Kontrola w 2005 roku wykazała, że nie było podstaw, żeby zapłacić za mammografie i cytologie, ponieważ umowy podpisano dopiero w lipcu i wrześniu 2004r. Fundacja jednak twierdziła, że programy profilaktyczne trwają cały rok i nie można odmówić kobietom ich prawa do badań ratujących życie. Uratowano wtedy życie kilkudziesięciu kobietom, ale fundusz i tak pieniądze zabrał.

Fundacja SOS-Życie Mielec wygrywa spor z NFZ Łucja Bielec
10 lat zajęło Łucji Bielec wywalczenie należnych fundacji pieniędzy za badania profilaktyczne /fot. K. Bielec

Łucja Bielec, szefowa Fundacji SOS Życie, od początku była przekonana, że nie można zatrzymać wykonywania badań, a po zabraniu przez NFZ pieniędzy oddała sprawę do sądu. I – Ta decyzja o procesowaniu się z centralą funduszu i ministerstwem zdrowia wymagała sporej odwagi i dużej cierpliwości, ale było warto. – mówi.

NFZ mógł zniszczyć doświadczony ośrodek

Kobiety korzystają w ośrodku Fundacji z badań dających szansę na wczesne wykrycie raka piersi i szyjki macicy od ponad 20 lat. Są pod czujnym okiem lekarzy i wyspecjalizowanego personelu medycznego. Brak w kasie fundacji ponad 400 tyś zł za wykonane badania, o które toczyła się batalia, oznaczał poważne problemy finansowe. Zamknięcie ośrodka fundacji oznaczałoby wstrzymanie diagnostyki chorób nowotworowych w Mielcu i w jeżdżącym po całym Podkarpaciu cytomammobusie.  Kilkadziesiąt tysięcy kobiet rocznie nie miałoby się gdzie przebadać. Fundacja przetrwała te problemy, wygrywając trudny i długi proces.

- Udało się nie tylko odzyskać pieniądze, które fundacja przeznaczy na częściowy zakup nowego sprzętu medycznego, rozwój i realizację dalszych programów zdrowotnych. Ale też pomóc w pierwszym półroczu 2004 r. 140 kobietom – bo właśnie u tylu pań udało się zdiagnozować nowotwór – mówi Łucja Bielec.

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!