28-30 maja poznasz niską emisję w Mielcu - zapisy na szkolenie

Działasz na rzecz ochrony powietrza? Chcesz wiedzieć więcej czym jest niska emisja i jak walczyć o lepszy stan atmosfery? Fundacja Szkoła Liderów przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej serdecznie zaprasza do udziału seminarium poświęconym ograniczaniu niskiej emisji w Polsce. 

Tereny mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej fot. K.Bielec
W Mielcu w dniach 28-30 maja 2015 mieszkańcy oraz urzędnicy wspólnie porozmawiają o kwestiach walki z niską emisją oraz praktykach wpływających pozytywnie na środowisko.

Dane z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego stanu powietrza w Polsce są alarmujące. Mieszkańców Mielca już kilkakrotnie informowaliśmy o przekroczeniach norm i płynących z tego zagrożeniach. Poziom smogu nie tylko w naszym mieście kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Sytuacja jest dramatyczna: wśród 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż sześć jest z Polski. 

Czy możemy mieć nadzieję?

Minister środowiska ogłosił rok 2015 rokiem powietrza, dając sygnał, że walka o zmianę stanu atmosfery w Polsce, jest priorytetem w pracach Ministerstwa. Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna od 4 lat nagłaśnia temat szkodliwych skutków emitowania wprost na mieleckie niebo szkodliwych substancji. Kwestie te są dziś wyzwaniem dla społeczności lokalnych i samorządów, zwłaszcza w kontekście zobowiązań podjętych przez Polskę wobec Unii Europejskiej.

Moda na czyste powietrze

Niska emisja stała się u nas jednym z wiodących tematów kampanii samorządowej w 2014 roku i nadal znajduje się centrum debaty publicznej. Ważne jest, abyśmy byli do niej przygotowani. Fundacja Szkoła Liderów proponuje udział w 3 dniowym spotkaniu, podczas którego dowiecie się: czym jest niska emisja, dlaczego należy jej przeciwdziałać, jaka jest rola lokalnych samorządów w tworzeniu programów jej likwidacji.

Podczas seminarium możecie liczyć na teoretyczne wprowadzenie do tematu, w oparciu o dyrektywy unijne i prawo polskie. Przedstawione zostaną gospodarcze skutki omijania obszaru "niskiej emisji" dla samorządów, a przedstawiciele gmin, gdzie opracowano strategię jej ograniczenia, opowiedzą o jej wdrażaniu. Organizatorzy zabiorą uczestników również na wizytę w przedsiębiorstwach korzystających z odnawialnych źródeł energii (OZE)

ZGŁOSZENIA: 

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w seminarium, wypełnijcie formularz zgłoszeniowego. Jeśli sami nie możecie wziąć udziału, zaproponujcie to urzędnikom z którym pracujecie, lub znajomym, którzy interesują się tematyką ochrony środowiska. Zachęcajcie i udostępniajcie formularz- to już ostatnia szansa na wzięcie udziału w warsztatach! https://docs.google.com/a/sh.org.pl/forms/d/1isTdu5978xtQgbKY7skBwZ99NwDBNOcXPQAwJAquhgE/viewform?c=0&w=1

Termin zgłoszeń na warsztaty upływa 21 maja 2015, o godzinie 23:59. Liczba miejsc na warsztacie jest ograniczona.


Jeśli chcecie posłuchać i dowiedzieć się więcej już teraz czym jest niska emisja skorzystajcie z wykładów przygotowanych przez GLOBEnergia.O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!