społeczna strona miasta

Zadzwoń i zapytaj kiedy masz wybory - tel. 177 888 595 - bo gdzieś w maju

Z przykrością nie informujemy o terminie wyborów do rady Twojego osiedla, gdyż nadal nie są znane. Tekst piszemy na tydzień przed pierwszą możliwą datą, kiedy nadal nie wiadomo konkretnie, kiedy pójść na odpowiednie zebranie mieszkańców, ani gdzie się ono odbędzie. Pozostaje tylko śledzić słupy, stronę www lub dzwonić.

[ Podajemy nr telefonu, gdyż to jedyny szczegół, jaki podano dokładnie, a chcemy przekazać informację odpowiednio wcześnie. Numer kieruje do sekretariatu rady miejskiej. ]

Dołącz do wydarzenia na Facebooku i śledź pojawiające się terminy:

Dołącz do wydarzenia - niech wszyscy wiedzą: https://www.facebook.com/events/669961489803799
Posted by Obywatelski Mielec #OMielec on 9 maja 2015

[Aktualizacja 9.05 2015r] Znamy już 9 z 18 terminów - są w kalendarzu po prawej stronie

[Aktualizacja] Na stronie www Miasta już jest zakładka, do której terminy będą sukcesywnie dodawane, wszystkie mają być znane do końca tygodnia. http://www.mielec.pl/wybory.php?id=biezace2
Zobacz daty w kalendarzu w bocznym pasku strony Obywatelski.Mielec.PL

Termin wyznaczono jedynie w przedziale: 11-31.maja. Czekamy na decyzje komisji osiedlowych, kiedy zamierzają je zorganizować. Trudno myśleć o zaplanowaniu udziału wcześniej, np. urlopie, modyfikacji grafiku w pracy, przyjeździe do Mielca z tej okazji itp.
 
O sprawie informuje też w dzisiejszym wydaniu Tygodnik Regionalny Korso - "O tym, że wybory się szykują dowiedzą się tylko Ci, którzy się tym naprawdę interesują". I także podaje numer telefonu sekretariatu RM - 177 888 595


zadzwon kiedy wybory infolinia
fot. jetmedia , sxc.hu

Frekwencja poprzednich wyborów do rad mieleckich osiedli:

(Cyfry oznaczają ilość uczestników, minimum (kworum) wynosi 30. Dlatego Smoczka nie miała rady osiedla wcale)

Borek 34
Cyranka 38
Dziubków 53
Kazimierza Wielkiego 32
Kilińskiego 78
Kopernika 96
Kościuszki 38
Kusocińskiego 32
Lotników 40
Mościska 39
Niepodległości 30
Rzochów 53
Smoczka 13*
Smoczka I 33
Szafera 35
Wojsław 35
Wolności 46
Żeromskiego 35

Jak widzimy, w większości osiedli ledwie przekroczono minimalny próg. Kandydatom wystarczyło przyprowadzić na spotkanie 1-3 osób, by dostać się do zwycięskiej 15-ki.

W innych miastach wybory są w jednym, tym samym dniu. Prowadzone są też masowe kampanie zachęcające do uczestnictwa.
 

Czemu czekano na ostatnią chwilę?

Termin na zarządzenie wyborów to 6 miesięcy od wyboru nowej kadencji RM.

Uchwałę o wyborze RO przegłosowano w radzie miejskiej 24.kwietnia, tego samego dnia zaopiniowała ją też komisja. Rozmowy komisji toczyły się wokół obowiązkowego udziału miejskich radnych i ich ewentualnej choroby. Uchwała ustalała termin i część zasad (część regulują statuty samych osiedli, jednak też uchwalane przez RM. Dokonano tego na koniec poprzedniej kadencji).

Rady same sobie zrobią wybory?

Naszym zdaniem niezależnie od chęci czy niechęci kontynuowania zasiadania w Radzie, jej dotychczasowe składy nie mają silnego interesu w zachęcaniu do wyborów masowo (czyt. swoich nieznajomych), a im pozostawiana jest komunikacja. W komisji są też co prawda radni miejscy i pracownicy urzędu, nie wiadomo jednak, na ile są świadomi tego obowiązku. Termin spotkania i sposób promocji mają ustalić razem, jak słyszeliśmy od urzędników "po ukonstytuowaniu". Czy będzie wtedy czas na jakąkolwiek promocję na terenie osiedla?

Przewodniczący takiej rady otrzymuje na jej działalność ok. 200 złotych miesięcznie. Na zorganizowanie (w tym promocję) wyborów są dodatkowe środki - komisje mogą wnioskować, acz nie wiadomo na ile są tego świadome i czy mają możliwość, aby się tym zająć, szczególnie gdy czasu zostało tak mało. Promocja była przedmiotem pytania byłego v-ce prezydenta Bieńka - czy jeśli wymyślą sobie informowanie mieszkańców listownie, to będzie na to zgoda? - pytał przed głosowaniem, precyzując, że chodzi o kwestię budżetu na dotarcie do mieszkańców. Pytania o to zadali też radni Ryniewicz i Szostak. (Nagranie: http://www.mielec.pl/data/sounds/2015/VI/6_3.mp3 - 10 minut).

Sprawa sygnalizowana

Oprócz głosów radnych, o sytuacji RO dyskutowaliśmy (jako Grupa Inicjatyw Mieszkańców Mielca) w ubiegłym roku z wtedy-przewodniczącym RM Myśliwcem i sekretarz Szczodry przy okazji omawiania Inicjatywy Uchwałodawczej. Sami urzędnicy odnosili się wtedy, niejako odsyłając, do możliwości udziału mieszkańców w decyzjach drogą osiedlową. My - strona obywatelska - odpowiadaliśmy, że to możliwość pozorna - że są problemy w kontakcie z radami, brak spisu, zapowiedzi spotkań. Z widowni posiedzenia padały wtedy pomysły połączenia rad ze sobą oraz ich zamiany na sołectwa (co zrobił np. Kraków), co pozwala na pozyskanie dodatkowych środków finansowych.

Jak widzimy, pomimo sygnalizowania problemów, świadomości wśród radnych i widocznej w 2011 roku żenująco niskiej frekwencji, żadne zmiany nie nadeszły.

Zostań poinformowanym mieszkańcem Mielca!

Głosy mieszkańców: