Krzyczeli "Zjednoczmy się przeciw Kronospanowi" i się rozeszli [relacja]

Smutny obraz aktywności obywatelskiej. Garstka mielczan-słuchaczy przybyła w piątek spotkanie HydePark na temat działalności firmy Kronospan. Po pięciu płomiennych wystąpieniach - nawoływaniu do działania i zjednoczenia w walce o mieleckie powietrze - wszyscy się rozeszli.

[To relacja ze spotkania HydePark 26.czerwca, które zapowiadaliśmy tutaj. ]Na spotkanie zaproszono także przedstawicieli firmy, niestety nie przyjęli go (w statusie poniżej znajduje się odpowiedź firmy Kronospan, dotyczyła m.in. treści plakatu - należy kliknąć "więcej").
Oto, co przesłali nam przedstawiciele Kronospanu w odpowiedzi na zaproszenie na HydePar...
Posted by Hydepark Mielec on 25 czerwca 2015

Po wystąpieniach 5 mówców, wszyscy ruszyli do swoich spraw. Tak (na razie) zakończyło się nawoływanie do zjednoczenia przeciwko Kronospanowi.

Dwie różne drogi do czystego powietrza

Chwytający za mikrofon 26.czerwca mieli rozbieżne pomysły na rozwiązanie problemu. Upatrywali bowiem przyczyn - jak mówili - samowoli firmy, w różnych miejscach. Najczęściej przewijała się bezczynność instytucji państwowych, pozostali opowiadają się za naciskiem na samą firmę, jej wizerunek i wyniki finansowe.

Nacisk na władze (Prezydenta, Starostę, Marszałka)

Mikołaj Skrzypiec cytował decyzje Marszałka, udzielające zgody na emisje. Szokujące były poziomy emisji (liczone w tonach), na jakie firmie pozwolono. Następnie, Prezes Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna przeszedł do historii kar i kontroli, jakie firma przechodzi - te są zbyt niskie i nie tak nieuchronne, jak w Niemczech - gdzie w przeciągu kilku miesięcy firma otrzymała wysokie mandaty za kilka przewinień i momentalnie rozwiązała problem - podsumował.

Grzegorz Maj ze Stowarzyszenia "Nowy Mielec" jako modelowe działanie wskazał sukces w wywalczeniu przez matki pediatry na Pogotowiu, za pomocą zebrania 5 tysięcy podpisów. Podkreślał, że tylko takie stanowcze działanie wobec władz może dać efekty. I zachęcał do współpracy i zjednoczenia w tych staraniach. Zapowiedział powołanie "sztabu kryzysowego", który zorganizuje działania wobec władz.

Andrzej Talarek, który swoimi felietonami niejednokrotnie sprawę Kronospanu poruszał, zeznawał także w sprawę skażenia o którą oskarżony jest zarząd firmy Euro-Eko, tutaj - podczas HydeParku - przypomniał cyrkowe występy włodarzy przy sadzeniu "Drzewek Krono". Zachęca też do zwrócenia uwagi na pozostałe firmy, które również mają zgody na emisje w Strefie, aby je także przypilnować. Sprzeciwia się zatem obwinianiu za stan powietrza tylko jednej firmy, jest zdania by do sprawy podejść całościowo - działać regularnie, metodycznie, pilnować tych spraw.

Nacisk na firmę - jej wizerunek i zyski

Marcus Muller, z firmy REMOG przemawiał w języku angielskim, tłumaczenie zapewnił Mikołaj Skrzypiec. Dla obcokrajowca taka sytuacja jak w Mielcu jest nie do pomyślenia. Opowiedział, jak musi wstrzymywać oddech, gdy wysiada z samochodu pod firmą. Rozbawił publiczność porównaniem, że znał "deszczową piosenkę", a w Mielcu poznał deszcz trocin. Jako kierunek działania zachęcił do oddziaływania na firmę, wywierania nacisku przez media.

"Znałem deszczową piosenkę, a w Mielcu poznałem deszcz trocin"

Dwóch przedstawicieli Rady osiedla Mościska zachęcało do zjednoczenia, do podobnych działań na innych osiedlach. W emocjonalnych wystąpieniach motywowali do walki o zdrowie swoje i dzieci, aby nie dopuścić do eskalacji problemu. Nie dowiedzieliśmy się niestety niczego o ich planach.

Na koniec polecamy jeszcze relację i prezentację stanowiska p.Andrzeja Talarka: http://felieton.blog.onet.pl/2015/06/28/o-encyklice-laudato-si-kronospanie-innych-mieleckich-firmach-i-mieleckich-katolikach/ 

oraz podsumowanie w postaci klipu wideo:O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!