społeczna strona miasta

Ruszyły konsultacje planu ochrony środowiska (i powietrza) w Mielcu! [Mamy treść!]

24 października poznaliśmy wyniki prac firmy doradczej ATMOTERM - prognozę oddzialywania na środowisko na lata 2017-2020 oraz nowy Program Ochrony Środowiska (POŚ) w Mielcu. Teraz ruszają jego konsultacje - poznaj treść i zgłoś swoje uwagi!

[W tym artykule znajdziesz:
  • ramkę z pełną treścią Programu,
  • ramkę z treścią Prognozy na której plan bazuje,
  • odnośnik do formularza konsultacji,
  • i relację z prezentacji - spotkania z firmą ATMOTERM.]
 jakosc powietrza w mielcu konsultacje

Program przedstawiono na dwugodzinnym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w poniedziałek 24 października. Wzięło w nim udiał udział kilkoro mieszkańców, choć o spotkaniu poinformowano na stronie www miasta tego samego dnia, portal Hej Mielec zapowiedział je dzień wcześniej, w niedzielę. Przyjechało troje przedstawicieli firmy ATMOTERM, frekwencję uzupełniali urzędnicy magistratu. Mieszkańcy przyszli podnieść kwestie proporcji tworzenia dokumentów względem realnych działań oraz nieskutecznych ich zdaniem starań o dotacje na rozwiązanie problemu niskiej emisji - wymiany kotłów, a także działalności Straży Miejskiej w tym zakresie. Wskazywali problemy palenia w piecach węglem i śmieciami na osiedlach Wolności i na Starówce. Urzędnicy zaproponowali dodatkowe spotkania i kontakt z biurem pozyskiwania funduszy, aby zrozumieć działanie dotacji, w tym oczekiwania na terminy konkursów. Urzędnicy i Atmoterm informowali o wstrzymaniu programu KAWKA - ministerialnych dotacji do termomodernizacji i wymiany pieców, a także oczekiwanie na uruchomienie przez Urząd Marszałkowski konkursów z Regionalnego Programu Operacyjnego. Mimo przewidzianych pewnych środków w budżecie miejskim (na wkład własny, na program dla 1-2 osiedli), miasta nie stać na ich samodzielną realizację.
Jednym z punktów programu są ryzyka awarii przemysłowych. Najwyższego stopnia awarii nie ma - na terenie miasta jest tylko jedna firma ze stopniem średnim. Mamy też system ostrzegania o takich zagrożeniach, w tym SMS.
jakosc powietrza w mielcu konsultacje

W rozmowach pojawiały się inspiracje Krakowem, który wprowadził zakaz palenia paliwem stałym od 2020 roku.  Jeden z mieszkańców zgłosił uwagę, że według niego większym ryzykiem dla zanieczyszczenia gleby nie jest rolnictwo, ale raczej przemysł.

Zapylony obszar zmniejszyć o połowę czy do zera?

W projekcie Programu czytamy, że celem do osiągnięcia jest, aby za 3 lata:
  • z obecnej powierzchni 10 kilometrów kwadratowych z przekroczeniami tego bardziej trującego pyłu (PM 2,5) ma zostać w 2020 roku tylko 5 km kw. 
  • Problem przekroczeń pyłu PM10 ma zniknąć całkiem (ze stanu wyjściowego 1,5 kilometra kwadratowego do zera).
  • W zakresie komunikacji zbiorowej, planowane jest odwrócenie tendencji spadkowej - z 3,3 tysiąca pasażerów MKS zwiększyć ich ilość do 4 tysięcy (to około 20 % wzrost).

Ramka z projektem Programu Ochrony Środowiska  (kliknij w ukośne strzałki, aby przeglądać w pełnym ekranie)

Wejdź do formularza konsultacji tutaj >> http://goo.gl/eXUGOU

W formularzu konsultacji należy podać swoje dane i miejsce w dokumencie, do którego zgłaszamy uwagę. Tak jak poniżej wygląda ekran wyboru rozdziału Programu Ochrony Środowiska. Jak widać, chodzi nie tylko o jakość powietrza w Mielcu, ale i jakość wód, gleby oraz zmniejszenie hałasu w Mieście.
jakosc powietrza w mielcu konsultacje

Prognoza wpływu na środowisko będąca podstawą planu: (kliknij w ukośne strzałki, by przeglądać na pełnym ekranie)
Zostań poinformowanym mieszkańcem Mielca!

Głosy mieszkańców: