Gdzie trafi kara od Kronospanu? Skąd kwota 39 milionów?

Mamy dodatkowe informacje od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na temat nałożenia na Kronospan Mielec Sp. z o.o. kary ponad 39 milionów złotych za udział w zmowie kartelowej na rynku płyt meblowych. Dowiadujemy się m.in. że Spółka ma prawo się odwołać, a ta już oświadczyła, że to zrobi.

Przypomnijmy, 28 grudnia dotarła od UOKIK informacja o nałożeniu kary na 5 spółek - uczestników zmowy na rynku płyt meblowych, w tym Kronospan Mielec i Kronospan Szczecinek, łącznie 135 mln zł, w tym dla mieleckiej Spółki 39 308 643 złotych. Na specjalnej konferencji prasowej ogloszono, że nałożenie kary było możliwe dzięki zeznaniom jednego z uczestników zmowy, który dzięki temu kary uniknął. Kronospan Mielec Sp. z o.o. w swoim oświadczeniu zapowiedziała, że złoży odwołanie, analizuje uzasadnienie oraz utrzymuje, że jej działania poprawiają i rozwijają konkurencyjność branży.


kara kronospan mielec uokik kartel zmowa
Grafika Obywatelski Mielec z dnia z dnia ogłoszenia decyzji UOKIK, zawiera zrzut ekranu z twitter.com/uokikgovpl 

Zaboli Kronospan 39 milionów kary?

Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKIK nie podaje dokładnych proporcji wysokości kary do zysku firmy, przyznaje jedynie wzięcie pod uwagę okoliczności łagodzących - m.in. zaniechania praktyki. Potwierdza, że nie zasądzono maksymalnej wysokości 10% zysku, wskazywanej już na początku postępowania w 2012 roku.

Wartość procentowa kary jest tajemnicą przedsiębiorstwa, natomiast mogę powiedzieć, że nie została nałożona w maksymalnej możliwej wysokości.
- pisze Chmielowski.

Według informacji, jakie posiadamy, Spółka osiąga zyski roczne przekraczające 200 milionów złotych. W oparciu o takie szczątkowe dane można podejrzewać, że kara mogła nie przekroczyć 5 procent zysku z 4 lat trwania zmowy, a więc być w granicach połowy maksimum - dziesięciu procent.Gdzie trafi kara Kronospanu?

O ile w ogóle zostanie wpłacona i to w niezmienionej wysokości, trafi prosto do Skarbu Państwa. Nie ma zatem mechanizmu, by kwota wprost wsparła ochronę środowiska ani nasz region. Na odwołanie do warszawskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest miesiąc, Spółka zapowiedziała w oświadczeniu, że skorzysta z tej możliwości.

O autorze Krzysiek Tańcula

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!