Konstytucjobus w Mielcu - w czerwcu na Placu AK

Mielec na mapie ogólnopolskiej akcji Tour-de-konstytucja - bus przyjedzie na plac Armii Krajowej w II połowie czerwca sobotę 8 maja o godzinie 11. Będzie można wysłuchać czytania fragmentów Konstytucji, zadać pytania prawnikom, wypowiedzieć się w sprawie oraz otrzymać gadżety akcji.

tour de konstytucja mielec


Celem projektu jest przybliżenie społeczeństwu doniosłości ustawy zasadniczej. Projekt ma też za zadanie propagowanie wiedzy o prawach i wolnościach obywatelskich, propagowanie wiedzy o powiązaniu praw i wolności zagwarantowanych w Konstytucji z Kartą Praw Podstawowych UE oraz promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia oraz upowszechnianie idei wolontariatu.

Jak będzie przebiegać wizyta Konstytucjo-busa?

Każde wydarzenie rozpoczyna się odtworzeniem Preambuły czytanej przez Jerzego Radziwiłowicza.
Omówiony zostanie fragment Konstytucji wybrany przez lokalnych organizatorów.
Pojawi się „niezależny stolik obywatelski” dla rozmów z prawnikami w trakcie wydarzenia.
Lokalny organizator przygotuje też zapis wypowiedzi w formie filmu po 1 minucie z przesłaniem do Europejczyków: dlaczego demokratyczne prawa są dla nas ważne.
Wydarzeniu towarzyszy “Tour-BUS” przewożący zwój Konstytucji oraz gadżety udostępniane na wydarzeniach lokalnych.


Organizatorem jest Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, wraz z Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca, Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Hołdys, Komitet Obrony Demokracji, Nasze Czasopismo, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Protest z Wykrzyknikiem, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia, Stowarzyszenie Radomianie Dla Demokracji, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia oraz Stowarzyszenie Sędziów Themis.

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!