10 mieleckich sukcesów z marca, o których nie masz pojęcia

Poznaj 10 nowych, nieoczywistych mieleckich sukcesów, które - w co trudno uwierzyć - udały się w samym tylko marcu.Zainteresowanie naszym prima-aprillisowym wpisem o powstaniu fabryki "giga-turbin do przewietrzania miast" pokazało, że jesteśmy w Mielcu głodni kolejnych sukcesów. Aby zatem zrównoważyć krytykę i pokazać sukcesy, o których nie wszyscy mogą wiedzieć, przygotowaliśmy taki spis.
 1. Gryf, który stanął na Rynku z jajami, zaczął mówić.
  Ziejący za SMS w Krakowie Smok może kończyć karierę ;)

  (Film dzięki uprzejmości Hej.Mielec.pl)

    Odgadniecie, kto użyczył głosu pomnikowi? 

 2. Będzie Budżet Obywatelski.
  A przynajmniej ma być przedstawiony pod głosowanie Rady Miejskiej już w kwietniu. Oznajmił to Prezydent Kozdęba na konferencji prasowej podsumowującej pomysły pozyskane od mieszkańców. Więcej informacji wkrótce.
    
 3. Chodzeniem do pracy 1200 osób padł rekord 10 lat Parku Technologicznego, który...
  jeszcze zwiększy zatrudnienie. Melex ruszy tam z nową halą (więcej tutaj>>)
  Co więcej, już w kwietniu dotarła do nas podobna nowina na temat Colfarmu (tu przybędzie tylko 10 etatów).
 4. Rower JIVR wynaleziony przez mielczanina, który zaszedł daleko, bo biznes uruchamia aż z Londynu, ale produkcja w marcu ruszyła w Mielcu. Rower jest elektryczny, składany, ma innowacyjny napęd bez łańcucha i wsparcie smartfonów. Więcej o produkcie, firmie i uruchomionej w marcu fabryce w tekście o rowerze JIVR na portalu Przekarpacie.pl  W kwietniu dowiedzieliśmy się, że zebrał wymaganą kwotę w serwisie Kickstarter i opisują go kolejne ważne tytuły prasowe.
   
 5. Spacery nad Wisłoką właśnie stały się lepsze?
  Obok zgłoszeń pomysłów i dyskusji na temat przedłużenia ścieżek rowerowych na wałach, nad Wisłoką powstają restauracje - otwarta właśnie Miastova i zapowiedziana też druga, jeszcze w budowie, w rejonie Szkoły Muzycznej. 
 6. SOS-Życie wygrywa spór z NFZ w Sądzie Najwyższym!
  Fundacja musiała się za pieniędzmi nachodzić przez 10 lat, sam spór sądowy trwał 8 wiosen. Zwycięstwo w Sądzie Najwyższym to wygrana batalia o 422 tysiące złotych należące się organizacji. Sprawę opisaliśmy dokładnie tutaj: Fundacja SOS Życie: Koniec sporu z NFZ i Ministerstwem Zdrowia
   
 7. Także w marcu, na salę sądową trafiła "sprawa Euro-Eko" - wycieku chemikaliów.
  To efekt wysiłków i sukces mieleckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Specjalna Strefa Ekologiczna". Sukces jest to jednak "w nieszczęściu", jak mówi Prezes SIS SSE Mikołaj Skrzypiec, taki proces może zapobiec podobnym przypadkom w przyszłości. O sprawie informowały zarówno lokalne, jak ogólnopolskie media, gdyż takie procesy w kraju zdarzają się... sporadycznie.
   
 8. Mamy w Mielcu mistrza świata w układaniu Kostki Rubika... nogami!
  Rekord Świata wynosił nieco ponad 30 sekund, a Jakub Kipa w 3 próbach ustanowił średnią... poniżej 30 sekund! Gratulujemy!
 9. Mieleccy tancerze breakdance wywijali nogami reprezentując Polskę na globalnych zawodach w... Singapurze!
  Maciej Zbrzeźny (HOTKEY) i Dominika Obara wzięli udział jako pierwsi Polacy w jednym z największych festiwali tanecznych tego typu na świecie o nazwie Radikal Forze Jam 2015. W południowo-wschodniej Azji - Singapurze - zameldowało się ponad pięćset tancerzy, głównie z Azji, a także ze Stanów Zjednoczonych i Australii,  Kilkudziesięcioosobowa delegacja z Europy w tym po raz pierwszy Polacy. W turnieju głównym wzięło udział ponad 150 zgłoszonych czteroosobowych zespołów tanecznych. Nasi zaprezentowali się z dobrej strony i wzbudzili zainteresowanie - to oni byli tam egzotyczni ;)
  Nie udało się niestety zakwalifikować do najlepszej szesnastki zawodów (ćwierćfinału), jednak skorzystali na inspiracji i doświadczeniu - cieszą się świeżym spojrzeniem i energią do dalszego rozwoju. Najwięcej właśnie dała im możliwość obcowania, inspiracji i wymiany doświadczeń z azjatycką sceną taneczną.
  Poniżej jedne z występów mielczan w Azji:


 10. Zawsze mieliśmy w Mielcu utalentowanych projektantów. Teraz, związany z SK JARTE Zbyszek "PanWawer" Wawer, wygrywa konkurs firmy odzieżowej PanTuNieStał Zbigniewowi "przyszedł" do głowy pomysł, by sięgnąć do powszechnej wśród Mielczan znajomości kurortów. Przysporzyło mu to nagrodę główną, rzeczową. 
 

Chcesz więcej takich sukcesów? 

Zrób użytek z rubryki 1% podatku w swoim PIT, by wspierać mieleckie talenty i organizacje pozarządowe, które je rozwijają! 

Zatrzymaj zdolnych ludzi w Mielcu! Zobacz, co wpisać tutaj >> 

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!