Będzie kawiarnia w "Żółtej"? Jest konkurs na koncepcję architektoniczną!

23. czerwca ogłoszono konkurs na projekt koncepcyjny Biblioteki przy ul.Kusocińskiego zwanej "Żółtą". Organizuje go Miasto, a przeprowadza Stowarzyszenie Architektów Polskich. Pula nagród dla autorów 5 najlepszych propozycji to 52 tysiące złotych. O stosowanie takiej procedury apelowało od lat mieleckie środowisko architektów i aktywistów. Prezentujemy nowe funkcje Biblioteki!

Obecny stan miejskiej biblioteki publicznej w Mielcu zolta-biblioteka-w-mielcu-konkurs-remont-przebudowa-architektoniczna-koncepcja


Wizualizacje dopiero po wakacjach

Rzeszowski oddział SARP najpierw, do 6.lipca zbierze zgłoszenia wstępne - uczestnictwa w konkursie - a listę "śmiałków" poznamy 2 tygodnie później. Termin na złożenie prac konkursowych ("opracowania studialne") wyznaczono do 13.sierpnia. Konkurs będzie miał też drugi etap - po wyłonieniu zwycięskich koncepcji, przekazaniu praw autorskich, zwycięzcy przygotują pełna dokumentację wykonawczą.

Miejska Biblioteka Publiczna przez wiele lat nie była remontowana. Mieści się przy ul.Kusocińskiego, w centrum miasta, między Stadionem, a Samorządowym Centrum Kultury, na spacerowym pasie parków. W 2014 roku pojawiły się projekty zmian całego tego terenu, włącznie z tzw. błoniami za basenem MOSIR i Halą Sportową (której przebudowa rusza za kilka miesięcy, także po przeprowadzeniu przetargu). Przy tych okazjach architekci alarmowali, że procedura nie jest właściwa, sprowadza się jedynie do poprawy estetyki lub "remontu", a tak ważny teren centrum powinien zostać gruntownie przemyślany od strony urbanistycznej - funkcji, jaką powinien spełniać i zaplanować jego oddziaływanie na całe otoczenie i mieszkańców.

Jaka koncepcja architektoniczna Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie najlepsza?

Skoro konkurs ma formułę zamówienia publicznego, ustalono kryteria. Oceniane będzie odpowiednio:
 1. trafność rozwiązań funkcjonalnych, programowo-przestrzennych wnętrza i zagospodarowania (45%)
 2. atrakcyjność i realność propozycji (35%)
 3. ekonomika przyszłych kosztów eksploatacji (10%)
 4. koszt realizacji (10%)
Trzecie kryterium związane jest z odpowiednią efektywnością energetyczną, jaką wymuszają nowe regulacje unijne dla tego typu obiektów oraz Plan Gospodarki Niskoemisyjnej.
Wnętrza MBP zostały w maju odmalowane. fot. Kinga Bielec, https://instagram.com/p/2diVQqn0NO/ 

Co nowego w nowej Bibliotece?

Program Funkcjonalny, który jest elementem wytycznych rozwija dotychczasową funkcję Biblioteki o:
 • kawiarnię, na parterze, z osobnym wejściem.
 • przestrzeń do wystaw, 
 • centrum wiedzy o regionie, 
 • strefę nastolatka (osobne miejsce dla młodzieży 13+), 
 • kącik malucha, 
 • e-czytelnię (salę komputerową, także do szkoleń, z myślą o seniorach), 
 • wypożyczalnię multimedialną (już teraz w zbiorach Biblioteki jest 1100 audiobooków)
 • i salę spotkań "konferencyjną" (nazwana "Salą Spotkań Autorskich i Artystycznych")
Łącznie program zakłada powierzchnię ponad 2600 metrów kwadratowych (suma wynika z wyszczególnionych powierzchni pomieszczeń, są one jednak jedynie proponowane - mogą pojawić się modyfikacje).

Jakie nagrody dla najlepszych architektów?

I nagroda 20.000 zł
II nagroda 15.000 zł
III nagroda 10.000 zł
oraz 2 wyróżnienia po 3,5 tysiąca złotych.

Więcej szczegółów o procedurze konkursu można znaleźć w dokumentacji konkursowej na stronie rzeszowskiego oddziału SARP po kliknięciu w "pliki do pobrania" - tutaj http://rzeszow.sarp.org.pl/wydarzenia-konkurs-mielec.html

O autorze Obywatelski Mielec

Autorem jest dziennikarz obywatelski z Mielca. Obywatelski Mielec to wspólny serwis aktywnych mieskzańców - członków organizacji społecznych, działaczy, osób które chcą coś zmienić.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Napisz nam, co o tym myślisz!