społeczna strona miasta

Wymyśl projekt na Mielecki Budżet Obywatelski i złóż go do końca sierpnia

[Aktualizacja2:] Znamy już projekty, na które można głosować - tutaj => Ruszyło głosowanie na projekty do Budżetu Obywatelskiego

[Aktualizacja:] Mobilny Punkt Budżetu Obywatelskiego, (w którym można skonsultować swój projekt i osobiście poznać zasady, rozwiać wątpliwości), otwarty będzie od godz. 10:00 do godz. 18:00 w następujących miejscach:

poniedziałek - 17.08.2015 - Plac Armii Krajowej,
wtorek - 18.08.2015 - Osiedle Lotników, przed budynek Administracji Osiedla przy ul. Pisarka,
środa -19.08.2015 - Osiedle Szafera, plac przy ul. Botanicznej.

Ruszyła kampania informacyjna o Budżecie Obywatelskim, którego zasady przyjęto z początkiem lipca, przyjmując uwagi zgłoszone przez Obywatelski Mielec. Do końca miesiąca poznamy skład Komisji, projekty zgłosimy do końca sierpnia. Głosowanie zaplanowano na ostatnią dekadę września. Do podziału jest 700 tysięcy złotych, projekty mogą być ulokowane dowolnej części miasta.

mielecki budzet obywatelski nabor wnioski formularz terminy

Aby złożyć projekt należy wypełnić formularz oraz zebrać 25 podpisów wstępnego poparcia. W formularzu znajduje się miejsce na opis, uzasadnienie potrzeby wykonania projektu i szacunkowy kosztorys.

Pobierz formularz zgłoszenia projektu (.PDF) (kliknij prawym przyciskiem i "zapisz jako")
Pobierz formularz listy podpisów poparcia projektu (.PDF) (kliknij prawym przyciskiem i "zapisz jako")

Formułą wyłonienia zadań jest plebiscyt - miasto zorganizuje głosowanie, a wyłonione w nim projekty następnie wprowadzone do całościowego budżetu miasta na 2016 rok. Środki nie trafią do wnioskodawcy, ale wydatkowaniem i wyłonieniem wykonawcy zajmą się urzędnicy.

O co można wnioskować w Budżecie Obywatelskim?

W zadaniach (kompetencjach) gminy mieści się zarówno infrastruktura, jak i projekty "miękkie" - wydarzenia, kultura, edukacja i sport. Jak czytamy na stronie mielec.pl:
Pieniądze z budżetu obywatelskiego można przeznaczyć zarówno na inwestycje tj. budowę, modernizację lub remont infrastruktury miejskiej jak również dofinansowanie zadań lub wydarzeń o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym, sportowym, na pielęgnowanie tradycji lub inne. Ważne aby pomysł na projekt zadania mieścił się w ramach zadań będących w kompetencjach gminy.

"Czy mój pomysł nadaje się do Budżetu Obywatelskiego?"

Zanim przygotujemy i zgłosimy projekt, warto sprawdzić podstawowe kryteria - poniższą listę kontrolną, czy pomysł jest:
  1. zgodny z kompetencjami gminy oraz przepisami prawa
  2. możliwy do realizacji
  3. możliwy do realizacji w ciągu roku budżetowego
  4. wyceniony poniżej 700 tysięcy złotych, czyli nie przekracza dostępnej puli środków (acz tak kosztowny projekt musi wygrać cały plebiscyt, a tańsze, przy rywalizacji z innymi, mają szansę na wejście także z kolejnych punktowanych miejsc)

Terminy Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego:

Ułatwiają wycenę tabelą - Cennik "ile kosztuje miasto?"

Nie zaplanowano spotkań i konsultacji projektów - osobistej pomocy w przygotowaniu wniosków. Urzędnicy opracowali jednak tabelę szacunkowych kosztów, która ma ułatwić mieszkańcom przygotowanie zgłoszeń. Poznajemy z niej koszty małej architektury, infrastruktury drogowej, rowerowej, sportowej, oświetlenia oraz zieleni. Wynika z niego m.in, że cała pula MBO nie wystarczy na 1,5 kilometra ścieżki rowerowej (w Mielcu mamy ok. 60 km).

Zostań poinformowanym mieszkańcem Mielca!

Głosy mieszkańców: