społeczna strona miasta

Zbieramy podpisy pod petycją przeciwko wieży widokowej i za MBO! #Czemprędzej!

Ruszyła zbiórka podpisów przeciwko budowie wieży widokowej, jednocześnie za przywróceniem Budżetu Obywatelskiego - zapraszamy #czemprędzej do podpisywania się. W nowym etapie kampanii można zbierać podpisy samodzielnie, robiąc "kolędę" wśród sąsiadów. Podkreślamy tym, że Katolicy mogą być projektowi przeciwni. Akcja potrwa do 11.marca.

fot. M. Krawiec / Głos Mielecki

Co ustaliliśmy w pierwszym etapie?

 • natawienie parafii, brak inicjatywy czy motywowania inwestycji ze strony Kościoła 
 • ustlailiśmy kto jest sojusznikiem w tej sprawie, kto nie
 • ustaliliśmy jakie są alternatywne rozwiązania i przygotowaliśmy "wyjścia" z problemu - ich publikacja w drodze.
 • uzyskaliśmy od Urzędu Miejskiego 6 stron odpowiedzi na 15 pytań, m.in. o okres trwałości remontu Parku Leśnego czy strategie turystyki.
W tym etapie także zawiązaliśmy zespół - komitet. Dokładniej ustalenia i jego zawiązanie podsumowaliśmy to w poprzednim artykule tutaj>> To Komitet prowadzi zbiórkę podpisów pod petycją i występuje z pismami.

W Mielcu jest prowadzona inna zbiórka pod inną petycją, kierowana przez osobę która nie chciała współpracować z naszym Komitetem. W naszej nie zbieramy numerów PESEL, a wnioskujemy do RIO oraz o przywrócenie Budżetu Obywatelskiego.

Nowy etap kampanii to kroki prawne i petycja

W piątek 10.lutego wysłaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego zgłoszenie związane z obawami wobec "okresu trwałości" remontu Parku Leśńego. OT to związany z dotacjami unijnymi termin, który blokuje jego modyfikacje czy sposób korzystania z obiektu. Jak udało się nam ustalić, termin wyznaczony jest do 2019 roku! 
Podobnie tego samego dnia, do Urzędu Miejskiego, zgłosiliśmy wniosek o unieważnienie trwającego jeszcze przetargu. Nawiązaliśmy takze do naszej zbiórki podpisów oraz niechęci mieszkańców wyrażanej w internecie (zrzuty ekranu komentarzy). Podnosimy, że zmienia to założenia projektu - np. tworzenie atrakcyjnego miejsca.

JAK ZAPROTESTOWAĆ PRZECIWKO WIEŻY?

 1. "Czem prędzej" wydrukuj petycję - lista do zbierania podpisów jest tutaj >>> POBIERZ PETYCJĘ DO WYDRUKOWANIA  (plik PDF)

  Na wydruku wszelkie potrzebne informacje, w tym kontakt w sprawie akcji.
   
 2. Zrób "kolędę" po sąsiadach!
  - jak ustaliliśmy katolicy wcale nie mają obowiązku popierania takiego "gestu" wydania miliona złotych na fundament pomnika.
  Podkreślaliśmy, że nie chcemy zbierać podpisów - oto sposób, jak nie chodzić po mrozie - zbierzmy podpisy sami w swoich klatkach schodowych!
   
 3. Daj nam znać że zbierasz na [email protected]
  a damy Ci znać gdzie dostarczyć podpisy.lub ustalimy, jak je od Ciebie odebrać.
   


Dlaczego nie zbieraliśmy podpisów od razu?

Jesteśmy zdania, że od decydowania o inwestycjach nie są petycje, ale budżet obywatelski. Podkreślamy na każdym kroku, że zabrano nam jego procedurę i to właśnie przez to taka akcja okazuje się konieczna.
Po drugie, podjęliśmy kroki prawne, aby zablokować inwestycję. Petycja jest zresztą kolejnym krokiem prawnym, gdyż kierujemy ją także do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która sprawuje kontrolę i daje ostateczne pozwolenie na wydatki z budżetu gminy. Po trzecie, trwa mroźna zima i chcieliśmy ustalićstan prawny, stan faktyczny i stanowiska parafii. Przygotowaliśmy także rozwiązania "trzeciego wyjścia" z sytuacji, których publikacja w najbliższych dniach.

Zostań poinformowanym mieszkańcem Mielca!

Głosy mieszkańców: